17 Haziran 2016 Cuma

Şahış İşletmesi Nasıl Kurulur? Kurma Maliyeti Nedir? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Şahıs Şirketi (Şahıs İşletmesi) Nedir?

Şahıs şirketi birey olarak kurabileceğiniz kendinize ait işletmelere denir. Diğer bir bakışla, anonim şirketler ya da limited şirketlerden daha küçük olan işletmelere şahıs şirketi denir. Limited ve anonim şirketlere nazaran şahıs şirketi için yapılacak işlemler daha kolay ve hızlıdır.


Birey olarak kurulan limited ve anonim şirketlerden daha küçük çaplı olan bu şirketler şahıs işletmesi olarak da anılmaktadır. Diğer şirketlere göre daha kolay kurulmaktadır ve buna paralel olarak maliyeti de azdır. Şahıs işletmelerinde sadece tek bir birey sorumluluk almaktadır. Şirket borçlandığı zaman şahıs şirketinin tek sahibi bundan sorumlu tutulmaktadır. Borçların yanı sıra şirket adına yaşanan bütün sorunlarda yine şahıs şirketi sahibi yetkilidir.


Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Anonim ve limited şirketlere nazaran kurulum süreci daha kısa ve basittir. Hazırlanması gereken evraklar az ve hazırlanması gayet kolaydır. Şahıs şirketini herhangi bir muhasebeci olmadan, kendinizde kurabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

 • Masraflar anonim ve limited şirketlere nazaran daha azdır.
 • Şahıs şirketini açması ve kapaması kolaydır.
 • Şahıs şirketi açmak için sermaye gerekmez.
 • Herhangi bir ortağa gerek duyulmadan bireysel olarak kurulabilir.
 • Muhasebe giderleri oldukça azdır.

Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları

 • Limited şirketinde vergi oranı %20 iken, ciro yükseldikçe artan vergi oranıyla yüksek cirolarda %20 den fazla %35 e kadar vergi ödeme yükümlülüğü söz konusu.
 • Limited şirketlerin devredilmesi daha kolaydır.
 • Banka ve diğer resmi kuruluşların nezdinde Limited ve Anonim şirketlere nazaran daha az prestij sahibidir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

Şahıs şirketi kurmaya karar verdiğinizde, bir şahıs işletmesi açabilmek için gerekli olan belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Bu belgeleri kendiniz toplayabileceğiniz gibi herhangi bir muhasebeciye vekalet vererek bütün işlemleri onun yapmasını da sağlayabilirsiniz. Ücret karşılığında tutacağınız muhasebeciniz ilgili kurumlara sizin adınıza başvuru yaparak şahıs şirketi açmanızı sağlayabilmektedir.

Şahıs İşletmesi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Şahıs şirketi açabilmeniz için bazı belgelerin bir araya getirilmesi gerekir. İlk olarak işe başlama bildiri formunu doldurmanız gerekir. İkincil olarak iki adet ikametgah belgesi çıkartmanız gerekecektir. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra 2 adet noter onaylı nüfus cüzdanı suretine sahip olmanız gerekir. 2 adet imza beyannamesi almanızda şahıs şirketi açabilmeniz için gereken evraklar arasındadır. Son olarak firmayı kuracağınız adres size ait ise tapunuzun fotokopisi eğer size ait değil ise iş yeri olarak kullanacağınız ev ya da ofisin kira kontratına sahip olmanız gerekmektedir.


Gerekli belge ve evraklar liste olarak aşağıdaki gibidir:
 • Noterden imza sirküleri (imza beyannamesi - 2 adet)
 • Kimlik fotokopisi
 • Mali Müşavir ya da Muhasebecinize vereceğiniz vekaletname ( eğer kendiniz yapacaksanız gerekmiyor )
 • İkametgâh belgesi (2 adet)
 • Açacağınız iş yeri kiralık ise kira sözleşmesi( Mülk sahibi siz iseniz tapu fotokopisi )
Yukarıdaki belgelerin hepsini bir araya getirdikten sonra ise iş yerinizin alakalı olduğu vergi dairesine bir dilekçe yazmanız gerekecektir. Yazmanız gereken dilekçe örneği hemen alt kısımda mevcuttur.

…….VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ
(İLİNİZ)
 
Konu: İş Yeri Açılışı Hakkında

Daireniz sınırları içerisinde bulunan .......(açacağınız işyerinin adresi yazılmalı) 
İl / İlçe / Semt adresinde .......(satışını yapacağınız ürünün alanı yazılmalı)
(örn; kırtasiye ürünleri) malzemelerinin perakende satışı ile ilgili 
.......(işyerinizin açılış tarihi yazılmalı) tarihinde ticari faaliyetime başlayacağım.
Dairenizce mükellefiyetimin tesisini bilgilerinize arz ederim.

SAYGILARIMLA

.......(Adınız yazılmalı)


Dilekçe yazıldıktan sonra vergi dairesine gidilmesi gerekir. Ancak yukarıdaki belgeler ile başvuru yapmadan önce açacağınız işyerinin sahip olduğu kira kontratının damga vergisini ödemeniz gerekmektedir. Bütün bu belgeler hazırlandıktan sonra şahıs şirketi açabilmek için başvuru yapılabilirsiniz. Vergi dairesinde yapılan bu işlemlerin ardından bir kırtasiyeye giderek ki mutlaka vergi dairesinin civarında mevcuttur devamlı form almanız ve ardından bu formu notere onaylatmalısınız.
Evrakları teslim ettikten sonra...
Bütün evrakları vergi dairesine teslim ettikten sonra şahıs şirketinizin vergi levhasının açılabilmesi için size bir yoklama memuru gönderilecektir. Bu memur ilgili yerin şahıs şirketi açmaya uygun olup olmadığını kontrol etmektedir. Eğer yoklama memuru uygun görür ise size bir yoklama tutanağı verir. Bu tutanağı muhasebecinize vererek şirketiniz adına vergi levhası çıkartmasını sağlayabilirsiniz.

Şahıs Şirketi / İşletmesi Kurma Maliyeti

Şahıs işletmesi kurma maliyeti 2016 itibariyle ortalama olarak 1250 ila 2000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlikte sizin açacağınız şahıs şirketine bağlı olarak artıp düşebilmektedir. Yazar kasa kullanımınız, ruhsat almanız ya da ticaret odası kaydı yaptırmanız bu toplam fiyatın artmasıyla sonuçlanabilir.
Şahıs şirketi kurabilmeniz için yaklaşık olarak 500 Tl muhasebecinize bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanında muhasebecinize yaklaşık aylık 100-300 TL arası değişen periyodik olarak ödeme yapmanız gerekecektir. İş kolunuza göre eğer ticaret odasına başvuru yapacaksanız 750 TL ve bunun aynında yazar kasa gerekiyorsa da yaklaşık 1000-1500 TL arası ek bir maliyet olacaktır. Bunların yanında yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştirebilmeniz içinde bir miktar bütçe ayırmanız gerekir.

2016 Gelir vergisi oranları


Gelir dilimleri
Vergi oranı
12.600 TL'ye kadar
% 15
30.000 TL'nin 12.600 TL'si için 1.890 TL, fazlası
% 20
69.000 TL'nin 30.000 TL'si için 5.370 TL, fazlası
% 27
69.000 TL'den fazlasının 69.000 TL'si için 15.900 TL, fazlası
% 35

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Şahıs firması kurma prosüdürü ve maliyeti 2016

-Öncelikle bir muhasebeyice ihtiyacınız var. Muhasebeciniz ortalama şahıs firması kurulumu için sizden 500-750 TL civarında bir rakam isteyecektir. Bunun dışında aylık 150-360 TL + KDV civarında muhasebeci ücretiniz olacaktır . İşiçi sayısı muhasebe ücretini ekilemektedir.
- Muhasebeciniz işe başlama formu dolduracaktır
- 2 adet nüfus cüzdanı sureti
- 2 Adet ikametgah (muhtardan temin edilebilir) Tanesi 6-7 TL
- İmza beyannamesi noterden 50-75 TL civarında
- Muhasebecinin işlerinizi takip etmesi için vekalet 100 TL civarında

Bunun dışında iş yeriniz kira ise kira kontratı size aitse tapu fotokopisi gereklidir.
Kira kontratları için, kira bedeline göre düşük oranda bir damga vergisi ödenecektir.
Yazar kasa gerekiyorsa ayrıca 1000-1500 TL masrafınız olabilir
İş kolunuza göre Ticaret odasına kaydınız gerekli ise 1000-1500 tl ye yakın masrafınız olabilir.
Kaşe :10 TL civarında
Defteri tasdik ettirmelisiniz 150 TL arasında
250-300 TL civarında bir bütçeyi de fatura - tahsilat makbuzu ve zarf basımı için ayırmanız gerekmekte.